pavejewel

2.04.2022

GERÇEK GÜMÜŞ NASIL ANLAŞILIR?GÜMÜŞ NASIL ANLAŞILIR?

Gümüşü ayırt edebilmek için belli başlı bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler üzerinde aradaki farkı anlamak ve saf mı yoksa imitasyon mu olup olmadığını öğrenmek oldukça kolaydır.

 

ÜZERİNDEKİ DAMGAYA BAKIN 

Gerçek gümüş takılar 925 ayar olur. Yani alaşımın içinde yüzde 92.5 oranında gümüş var demektir. Bu nedenle gümüşlerin üzerinde 925 damgası bulunur.

900 ayar ve 800 ayar şeklinde üretilen gümüş takılar da vardır. Bu da takıların içindeki saf gümüş oranının sırasıyla %90 ve %80 olduğu anlamına gelir. Takılarınızın üzerindeki damgaya bakarak bunu anlayabilirsiniz.

Bazı yöntemler üzerinden gümüşün anlaşılması kesinlik kazanabilmektedir. Örneğin maddenin gümüşlü olması, sıvı içerisinde bulutlu gri bir görünüm ortaya çıkarmasına sebep verir. Bu test yapılarak gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak mümkündür. Aynı zamanda açık renkli ve yumuşak bir bez değerlendirmek suretiyle, gümüşü ovalamak da sonuç verebilir. Eğer ovalanan gümüş kumaş içerisinde siyah lekeler bırakırsa bunun gerçek bir gümüş olduğu anlaşılır. Bunlar basit ancak kesin sonuçlar veren önemli testler arasında yer almaktadır.

MIKNATIS TESTİ
Gümüş olup olmadığını anlamak için önemli bir test bulunuyor. Bu test yöntemi mıknatıs üzerinden ele alınmaktadır. Çünkü gerçek bir gümüş mıknatıs ile herhangi bir şekilde tepkimeye girmez. Eğer şüpheye düşülen bir gümüş ürünü var ise, bu ürün mıknatısın yanına getirildiğinde gerçekse tepkimeye girmemesi gerekiyor. Eğer ikisi arasında herhangi bir tepkime yaşanıyorsa, o vakit bunun imitasyon bir gümüş olduğunu anlamak oldukça kolaydır.


GÜMÜŞ ZOR KIRILIR 

Gümüş, esnek bir madde olduğu için gerçek gümüşün kırılması zordur. Kırıldığında da tamiri kolayca yapılabilir. Sahte gümüş takılar ise belli bir basınç altında kolayca kırılabilir ve tekrar kullanılamaz.